İçeriğe geç →

En iyi kovboy filmleri

Batı, Amerikan kültürünün en büyük değerlerinden birisidir. Amerikan kültürünü yansıtıp ve bunu başkaları tarafından nasıl görüldüğüne yardımcı oluyor. Batı tarihçesi o kadar çok yaygın hale gelmiş ki, bu türün en dikkat çekici filmleri İtalya’da ve İspanya’da çekilmiştir. Batılı tarzda western filmlere acemi iseniz, bu liste sizi büyüleyici o eski kovboyların devrine götürüyor.

1. The Good, the Bad, and the Ugly (1966)

the-good-the-bad-the-ugly


Clint Eastwood bu film ile birlikte dünya çapında tanınan bir aktör olmuştur. Üç silah arkadaşı ortak bir hedefe doğru değişik nedenler sebebiyle yolları kesişmiştir. İsimleri İyi, Kötü ve Çirkin olan bu kişiler için o dönemdeki Amerikan İç Savaşı bir araçtır. İyi ve çirkin risk barındıran ancak iyi para getiren işler yapmaktadır. Çirkin aranan azılı bir suçlu olduğu için İyi onu adalete teslim edip. ödülünü almak istemektedir ve daha sonra onu dar ağacından kurtarıp bir sonraki işe kadar sağ kalmasını sağlamaktadır. İyi ve Çirkin birbiri ile didişirken ortaya üçüncü bir kişi olan Kötü ortaya çıkmaktadır. Bundan sonra işler değişecektir.

2. Once Upon a Time in the West (1968)

once-upon-a-time-in-the-west


Kanun dışı işler yapan Frank ve adamları yaşadıkları bölgede süren demiryolu projesi ile ilgili bir cinayet işlemiştir. Öldürülen kişinin eşi o bölgede yaşamaya karar verir. Frank ile eski hesabı olan Harmonica ve başka kanun kaçağı olan Cheyenne ile beraber Frank ve adamlarıyla karşı karşıya gelmeye karar vermektedirler.

3. Django Unchained (2013)

django-unchained


Amerikan iç savaşından önce başlayan ve hikaye geçmişinde eziyet çeken bir köle ile Alman avcı Dr. King Schultz’un yüzleşmesini ele alıyor. Brittle kardeşlerin cinayetiyle suçlanan Schultz’u özgürlüğüne kavuşturmak Django’ya bağlıdır. Django’ya bir görev vererek ve bunu başarması sonucu özgürlüğüne kavuşur. Django gene de Schultz’un yanından ayrılmaz; üstün avcılık yetenekleriyle şimdi ki hedefi Broomhilda’yı bulmak ve köle tüccarlarının elinden kurtarmaya çalışmak olacaktır.

4. Unforgiven (1992)

Unforgiven


Affedilmeyen, 90’lı yılların en önemli filmlerden biri olarak kabul edilmektedir. Ustanın yönetmenlik kariyerine damgasını vurduğu film, Eastwood’a bir de yönetmenlik Oscar’ı getirmiştir.

5. High Plains Drifter (1973)

High-Plains-Drifter-1973


Lago suçlularla dolu bir kasabadır. Film, 20 dakika içerisinde gerçekleşen üç cinayet ve bir tecavüz vahşetinin gerçekleştiği kasabada geçmektedir. Hapishaneden çıkan üç azılı suçludan kasabayı korumaya çalışan yabancıyı ve yaşadıklarını ele alıyor.

6. El Topo (1970)

El-topo


Meksika yapımı western filmdir. Oğluyla birlikte yolculuk yapan silahşör, bir kadının hayatını kurtardıktan sonra çöllerin en sıkı dört silahşörüyle karşı karşıya gelmek durumunda kalır.

7. The Great Silence (1968)

The-Great-Silence-1968


Snow Hill isimli bir kasabada Pollicut adında bir yargıç birçok insanın başına haydut olduğu gerekçesiyle ödül koymakta, ödül avcıları da insanları avlamaktadır. Haydutlar arasında özellikle Tigrero isminde biri onlarca insanı gözünü kırpmadan öldürür ve bizim kahramanımız devreye girer sonu üzücü olsada izlenmesi gereken bir filmdir.

8. For a Few Dollars More (1965)

For-a-Few-Dollars-More-1965


Col. Douglas Mortimer (Lee Van Cleef) ve Monco (Clint Eastwood) adındaki iki kafa avcısı ,Indio adındaki bir kanun kaçağını yakalamak için bir araya gelirler fakat ikisi de Indio hakkında değişik şeyler düşünmektedirler.

9. Pat Garrett and Billy the Kid (1973)

Pat-Garrett-and-Billy-the-Kid-1973


New Mexico, 1881’deyiz. Eski azılı suçlulardan biri olan Pat Garrett artık Lincoln kasabasında şeriflik yapmaktadır. İlk göreviyse, eski yandaşlarından Billy the Kid’i gözaltına almaktır. Çember daraltılacakken idam edilmeye niyeti olmayan Billy the Kid iki polisi öldürerek olay yerinden kaçar. Kasaba halkı kızgın ve tedirgindir. Şerif haber salar: Billy the Kid’in ne olursa olsun, ölü ya da diri bulunmalıdır. Şerif hem eski dostu hem de bir suçlu olduğu için onu kovalarken epey zorluk çekecektir.

10. My Darling Clementine (1946)

My-Darling-Clementine


Wyatt Earp, kardeşleri Morgan ve Virgil Tombstone gider ve kardeş James’e sığır sürüsünü emanet ederler. Geri döndüklerinde sürü çalınmıştır ve James’i öldürülmüş olarak bulurlar. Wyatt kasabanın şerifi olur ve kardeşlerini de şerif yardımcılığına getirir. James’in katilleri bulunana dek Tombstone’da kalmaya ant içer. Çok geçmeden kara kara düşünen, sürekli içen Doc Holiday’e ahlaksız ve somurtkan Clanton birliği rast gelir. Wyatt James’in ölü bedeninden çalınan bir eşyanın yeni sahibini bulur ve Earplerin uzun zamandır beklediği intikam sahnesi nihayet gerçekleşecektir.

11. El Dorado (1966)

El-Dorado-1966


Efsanevi yapımcı ve yönetmen Howard Hawks’ın klasik bir Western filmi ile karşı karşıyayız. Drama tadında olan bu filmde yine efsanevi iki oyuncuyu bir araya getiriliyor: John Wayne ve Robert Mitchum. Alkolik ama aynı zamanda da dişli bir şerifi canlandıran Mitchum vahşi batının karanlık yüzüyle mücadele etmektedir. Kiralık silahşör Cole Thornton eski bir dostu olan şerifle iş birliği yapar. Yaşlı bir yerli ve kumarbazla birlikte çiftlik sahibi bir ailenin sularını çalmaya çalışan kişilere karşı mücadelede yardım ederler…

12. The Searchers (1956)

The-Searchers


Senaryosunu Frank S. Nugent’ın Alan Le May’in 1954 yılında yazdığı aynı adlı romanından uyarlayıp filmin yönetmeni John Ford olmuştur.
Filmde ırkçı bir savaş gazisinin kızılderililer tarafından kaçırıldığı yeğenini aramak için yollara düşmesini ele alıyor. Yıllar süren bu arayış sırasında onu harekete geçiren amacın gittikçe daha tartışmalı bir hale gelişide cabasıdır.
Film yayınlandığı yıl ses getirmesede, yıllar geçtikçe prestij kazanarak klasikleşmiştir. Kimilerine göre ise John Ford’un başyapıtıdır.
‘The Searchers’, Amerika’da ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli’ filmler arasına seçilmiş ve Kongre Kütüphanesi’nin ‘Ulusal Film Arşivi’nde korunmasına karar verilmiştir.

13. A Bullet for the General (1966)

A-Bullet-for-the-General-1966


1966 italyan yapimi, 135 dakikalik western filmidir. En iyi spagetti western listesinde ilk 5’e girmiştir.

14. Red River (1948)

Red-River-1948


Thomas Dunson, Teksas’a giderek kendi çiftliğini kurmak isteyen bir adamdır. Çalışma arkadaşı ve sağ kolu Nadine Groot’u yanına alarak St. Louis’ten trenle Texas’a doğru yola çıkarlar. Onlara Thomas’ın sevgilisi olan Fen de yolculuğa katılır. Kuzey Teksas yakınlarına ulaştıklarında araziyi kolaçan etmek için vagonlarını bırakırlar. Geri dönüp baktıklarında ise vagonların olduğu yerden bir duman çıktığını görürler. Vagon, Kızılderililerin saldırısına uğramıştır. Thomas Dunson, Fen’e hediye ettiği bilekliği bir Kızılderilinin kolunda görünce aşkının artık hayatta olmadığı sonucuna varır ve yıkılır. İntikam almaya and içen Thomas Dunson, yolda Nadine ile birlikteyken gördükleri bir hayli gariptir. Kendi kendine konuşan ve inekle yürüyen genç bir çocuğu görünce evlat edinerek yeni bir hayat yolculuğuna çıkarlar.

15. The Beguield (1971)

The-Beguiled-1971


Film 1865 yılında Güney eyaletlerinden Louisiana’da, Amerikan İç Savaşı’nın son günlerinde geçmektedir. John McBurney adında ağır yaralı bir Kuzeyli onbaşı, Güneylilere ait bu topraklarda ormanlık bir arazide tam da düşman birliklerinin eline geçmek üzereyken Amy adlı 12 yaşlarında bir kız çocuğu tarafından hayatını kurtarır. Onu saklayarak hayatını kurtaran bu küçük kız çocuğu bir öğrencidir. Haber verdiği okul görevlileri ve diğer öğrenciler hep birlikte baygın durumdaki yaralı askeri okul binasına taşırlar. Geniş bir arazi içinde gözlerden uzak bu görkemli binada iki kadın öğretmen ve siyahi bir kadın görevli dışında yarım düzine kadar da kız öğrenci vardır. Sağlığı düzelmeye başlayan John hayatını kurtarmalarına rağmen karşı tarafta olan bu kadınlara güvenmelimidir? Şansını dener denemez, ona iyilik yapan bu kadınlara ne sevgisi ne de hayatı konusunda güvenemeyeceğini anlayacaktır. Tutkusu ve hırsı mantığının önüne geçtikçe genç asker kendini hayal bile edemeyeceği bir hikâyenin ortasında bulacaktır.
”2 Mules For Sister Sara” ve ”Coogan’s Bluff” ın yönetmeni Don Siegel’ın imzasını taşıyan The Beguiled, zamanının en cesur ve en şok edici görüntülerine yer vererek tartışma konusu olmuştu..

16. The Naked Spur (1953)

The-Naked-Spur-1953


Filmde Howard isimli bir kaçak aranmaktadır. Bu kaçağın izi sürülürken Ted isimli birine rastlanır ve onun hakkında bilgi alınır. Ted bilgi vermesi dışında onunla birlikte Howard isimli kaçağın aranmasınada katılır.

17. The Wild Bunch (1969)

The-Wild-Bunch


Teksas ve Meksika’da, birinci dünya savaşına yakın bir zamanda geçen öyküdür. Batıyı ve eski gelenekleri yok sayan kişilere karşı dört silahşörün direnişini ele alır.

18. Johnny Guitar (1954)

Johnny-Guitar-1954


Vienna ile kasaba halkı arasında tartışmalar sürektedir. Vienna’nın eski sevgilisi silahlı soyguncu olan Johnny Guitar’dır. Vienna’nın barına gelir ve sonra Vienna’ya olan sevgisi tekrardan alevlenir. Daha sonra onu korumaya karar verir. Hayat onlar için çok rahattır ve ta ki Dansçı Çocuğun çetesinin kasaba bankasını soyana kadar…

19. Sliver Lode (1954)

Silver-Lode-1954


Dan Ballard ve Rose Evans evlenmek üzeredir. Ancak hayatlarının en mutlu döneminde her şey altüst olur.Dal Ballard’ı cinayet suçlamasıyla aranmaya başlanmıştır ve kasabaya şerif ekibi ile gelmiştir. Dan Ballard kardeşini öldürmek ve 20 bin dolar çalmakla suçlanmaktadır. Dan Ballard artık kendisini masum olduğunu kanıtlamak için kurtuluş yolu olacağı kantıların peşine düşecektir.

20. Open Range (2003)

Open-Range-2003


Kurtlarla Dans filmi ile En İyi Yönetmen Akademi Ödülü alan ünlü oyuncu Kevin Costner’ın yönetmenliğini yaptığı film, 1880’lerde geçen vahşi batının macerasını ele almaktadır.

21. The Shootist (1976)

The-Shootist-1976


Ünlü bir romandan uyarlanan film John Wayne’in son filmidir.

22. The Outlaw Josey Wales (1976)

The-Outlaw-Josey-Wales


Ailesi vahşice öldürülen Wales, bir grup katiller tarafından kovalanmaktadır. Ünlü oyuncu Clint Eastwood’un yer aldığı filmdir.

23. True Grit (2010)

true-grit


Babasının bir cinayete kurban gitmesi sonucu işe “gerçekten yürekli” bir yardımcı olan Tom Chaney’i alan ve babasının katilini bulmayı kafaya koyan 14 yaşındaki çiftçi kız olan Mattie Ross’un hikayesi anlatılır.

24. The Magnificent Seven (1960)

The-Magnificent-Seven


Küçük bir Meksika kasabasında yaşayan şeytani Calvera ve onun adamları bulundukları kasabayı yönetmektedir. Sadece muhteşem yedili onları kurtaracak güce ve kuvvete sahiptirler. Kasaba çiftçileri Calvera^ya karşı bu duruma pasif kalmışlardır. Yolda ikiside işsiz olan Chris (Yul Brynner) ve Vin (Steve Mcqueen) daha sonra ise içlerinde James Coburn, Charles Bronson ve Robert Vaughn’nın da aralarında bulunduğu beş kanun kaçağının onların yanına katılmasıyla muhteşem yediliyi oluştururlar. Muhteşeme yedili kötü haydutlar karşısında kasabadakileri koruyup kurtarabilecek mi?

25. Hang ‘em High (1968)

Hang-‘em-High


Oyuncuları kadar müzikleri bir o kadar güzel olan western filmi ile karşı karşıyayız. Clint Eastwood İyi, Kötü ve Çirkin’den iki yıl sonra rol aldığı bu filmde pek fazla ilgi görünmemiştir. Ama oldukça kaliteli Western örneğidir.

26. The Man Who Shot Liberty Valance (1962)

The-Man-Who-Shot-Liberty-Valance-1962


Senatör Ranse Stoddard, Vahşi Batı’da bulunan Shinbone şehrine eski arkadaşının cenazesine gelir. Shinbone’da senatörün ne yaptığını merak eden bir gazeteciye, kariyerinin ‘’Liberty Valance’ı vuran adam’’ olarak nasıl başladığını anlatır… The Man Who Shot Liberty Valance; kültür, tarih ve estetik anlamda önemli olmasıyla 2007 yılında Ulusal Film Dairesi tarafından korunmaya alınmıştır.

27. The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (2007)

the-assassination-of-jesse-james-by-the-coward-robert-ford-2007


Robert Ford isimli birisi Jesse James’ın çetesine girer. Robert’ın çeteye girmesindeki amacı ise batının efsanevi kanun kaçağına karşı kızgın olmasıdır. Tek amacı ise batının en hızlı silahını susturmak! Bradd Pitt’in de rol aldığı bu film izleyenler tarafından çok beğenilmektedir.

28. McCabe and Mrs Miller (1971)

McCabe-and-Mrs-Miller


20. yüzyılın başlarında kumarbaz John McCabe, Prebysterian Churc adlı ilginç bir kasabaya gelir. Kasabanın barında tanıştığı birkaç adam ile poker oynamaya çalışır. Kasaba maden ocağına yakın bir yerdedir. John otel,bar ve genelev gibi işletmeler kurar. Belli bir zaman sonra kasabaya bir kadın gelir ve John’un işlerini büyütür. Maden ocağı şirketi bu işletmeleri satın almak ister. John ile maden ocağı şirketi arasında anlaşmazlıklar çıkması hayatını tehlikeye atar. Bu filmde o vahşi batı yerine daha çok rant,çıkarlar ve arkadan iş çevirme konuları üzerine kurulu filmdir.

29. The Ox Bow Incident (1943)

The-Ox-Bow-Incident-1943


Kıyıda köşede kalmış bazı güzel filmler vardır ve birisi budur. Film, Nevada’da ki çiftliklerin birinde işlenen cinayetle başlar. Cinayetten sonra ölen maktülün arkadaşları intikam almak için katilin peşine düşerler ve üç kişiyi yakalayıp, onları hemen öldürmek isterler… Bir romandan uyarlanan bu film senaryosu ile ilgi çekip izleyenler için kalbinde özel bir yer edinmiştir.

30. The Great Train Robbery (1903)

great-train-robbery-1903


Şimdiye kadar yapılan western tarzı fillerin ilk olanıdır. Listede olan filmlere nazaran pek beğenilmez. Listede olmasının sebebi western tarzına ait ikonların ve yapısı gibi birçok şeyi icat eden film olması etkendir.
Bir tren soygununu ve soyguncuları ele alır. Basit ve akıcı bir şekilde işlenmiştir. Filmde çok önemli iki sahne dikkat çekmektedir ve merak edenler bu filmi izleyebilir.

31. The Treasure of the Sierra Madre (1948)

The-Treasure-of-the-Sierra-Madre


Humphrey Bogart’ın müthiş bir rol çıkardığı filmdir. Baba-oğul Huston’lara iki Oscar ödülü birden kazandırmıştır. Konusuna gelecek olursak üç adamın altın bulmak umuduyla çıktıkları bu yolda başlarına gelen olayları ve altını bulduktan sonra kişiliklerini nasıl değiştirdiğini anlatmaktadır.

32. Butch Cassidy and the Sundance Kid (1971)

Butch-Cassidy-and-the-Sundance-Kid


Eski filmlerde oyuncuların,seneryonun ve yönetmenin becerileri ön plana çıkmaktadır. Western sinemasının en başarılı yapıtlarından birisi olarak kabul edilen filmdir. Bu türe kattığı yenilikçi yaklaşımlarla ışıldayan filmin başrollerinde Robert Redford ve Paul Newman ikilisi bulunmaktadır.

33. For a Fistful of Dollars (1964)

For-a-Fistful-of-Dollars


A Fistful of Dollars başrolünü Clint Eastwood’un oynadığı, yönetmenliğini Sergio Leone’nun yaptığı 1964 yapımı Spaghetti Western tarzı bir filmdir.

34. Rio Bravo (1962)

Rio-Bravo


Gelmiş geçmiş en iyi western filmleri arasında gösterilen filmdir. Filmin başrol oyuncusu John Wayne’dir.

35. High Noon (1952)

High-Noon


Amerikan kasabalarının ve efsanevi şeriflerinin epik hikayeler ile anlatığı western filmlerinden biri olan bu yapıt korkusuz şerif Will Kane’in ölüme karşı meydan okumasını konu alıyor.

36. Fort Apache (1948)

fort-apache-john-wayne-henry-fonda-1948


Henry Fonda ve John Wayne gibi efsane oyuncuların bir arada oynadığı western filmidir. Gerçek olaylardan uyarlanan bu film western sevenler için büyük bir nimettir.

37. Tombstone (1993)

tombstone


Ahlaksızlığın ve kanunsuzların kol gezdiği Vahşi Batı’ya adaleti getirmek üzere bir araya gelen ikiliyi anlatmaktadır. Kurt Russell ve Val Kilmer’ın olduğu bu film, izleyenler açısından sürükleyici olduğu gözlenmektedir.

38. Dead Man (1995)

Dead-Man


19. yüzyıllarda kaybedecek hiçbir şeyi olmayan bir adam ile karşı karşıyayız. Batının en ücra köşesine muhasebeci olmak için gider. Fakat gidene kadar yerine başkası alınmıştır. O da ‘’Hiç kimse’’ isimli dışlanmış bir Amerikan yerlisinin hayatına girmesiyle gerçek bir Batılı olmayı kendine iş edinir. Bu adamla tanışması hikayeye komik ve vahşi bir hal katar. Johnny Depp’in oynadığı bu film seneryo ve müzikleri bakımından güzel ve sadedir. Filmi bağımsız yönetmen Jim Jarmusch yönetmiştir.

39. 3:10 to Yuma (2007)

310-to-yuma


Kanun kaçağı Wade’in yakalanmasıyla film başlar. Evans bu azılı katili mahkemeye götürmek için gönüllü olur. Film, oyuncuları ile büyük ses getirmiştir.

40. The Hateful Eight (2016)

the-hateful-eight


Quentin Tarantino’nun yönettiği bu film efsane oyuncularında bir arada olmasıyla birlikte izlenilmesi inanılmaz güzeldir. Filmin sonunun nasıl bittiğini bile tahmin edemeyeceğiniz senaryo ile karşı karşıyayız.

kaynak

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir