İçeriğe geç →

En etkileyici diyetler 2018

Yeni bir yıla girdik ve bu da birçok insanın 2018’de daha sağlıklı olma veya zayıflama kararı aldığı anlamına geliyor; U.S. News & World Report’tan alınan yıllık olarak yayınlanan yeni sıralamaya göre, 2018 yılına ilişkin en iyi diyet olarak birinci sırayı Akdeniz Diyeti ve DASH Diyeti paylaşıyor.

U.S. News, 40 diyetin ne kadar kolay takip edilebildiği, diyetin bir kişinin kısa ve uzun vadede kilo vermesine yardımcı olabilmesi, diyetin güvenli oluşu ve bunun gibi çeşitli ölçütlere göre sıralanması için bir grup gıda ve sağlık uzmanından yardım aldı. Şirket daha sonra uzmanların sıralamalarını en iyi diyetleri belirlemek için puanladı. En iyi genel diyetin dışında uzmanlar ayrıca kilo kaybı, sağlıklı beslenme ve daha fazlası için en iyi diyetleri sıraladılar.

En düşük sıralamalı diyetler, Keto Diyeti ve son sırada yer alan Dukan Diyeti idi. Keto Diyetini takip edenler vücudun yağ kaybettiği “ketoz” evresine girmek için karbonhidratı kesiyor ve yağ alımını artırıyor. Dukan Diyeti, çok miktarda protein yeme safhası da dahil olmak üzere aşamalı olarak uygulanan kural ağırlıklı bir diyettir. Uzmanlar, her iki diyeti takip etmenin de zor olduğuna karar verdiler.

İşte U.S. News’a göre 2018 için en iyi diyet planları:

1: DASH Diyeti


DASH diyeti, kişilerin yüksek tansiyonlarını düşürmelerine yardımcı olmak için oluşturuldu. Meyve, sebze, tahıllar, yağsız protein ve az yağlı süt, diyeti oluşturan temel besinlerdir. Bu diyetteki kişilere doymuş yağ, şekerli içecekler, tatlılar, tam yağlı süt ve bazı yağlardan kaçınılması söylenir ve daha az tuz tüketilmesi istenir.

2: Akdeniz Diyeti


Diyet, adını Akdeniz ülkelerinde yaşayan insanların beslenme alışkanlıklarından alır ve daha sağlıklı ve uzun ömürlü olması ile bağlantılıdır. Akdeniz Diyeti yemek planı, meyve ve sebzelerin yanı sıra balık, fındık ve zeytinyağı gibi sağlıklı yağlı gıdaları içerir.

3: Flexitarian (Yarı Vejetaryen) Diyeti


Yarı vejetaryen diyeti, daha sağlıklı olmak için insanları çoğu zaman vejetaryen yiyecekler yemeye teşvik eder ancak eti tamamen kesmeyi gerektirmez.

4: Weight Watchers Diyeti


Weight Watchers, Oprah Winfrey gibi ünlüler tarafından teşvik edilen popüler bir diyettir. Her bir gıdaya puan verildiği bir puan sistemiyle çalışır ve insanların her gün için toplam puanı bellidir. Besin değeri yüksek olan ve doyurucu gıdalar genel olarak daha az puana sahiptir. Öte yandan tatlıların puan yüksektir.

5: MIND Diyeti


DASH ve Akdeniz diyetinin karışımı olan MIND diyeti, beyinin korunmasına yardımcı olur ve Alzheimer hastalığını önler, ancak beynin performansının düşmesini engellemeye gerçekten yardımcı olup olmadığını belirlemek için çok daha fazla araştırma gerekir. Yeşil yapraklı sebzeler, diğer tüm sebzeler, sert kabuklu yemişler, çilek, kiraz, böğürtlen gibi meyveler, fasulyeler, kepekli tahıllar, balık, kümes hayvanları, zeytinyağı ve şarap olmak üzere beyin için sağlıklı 10 besin grubundan besin tüketimi önerilir. Ayrıca kişilerin beş besin grubundaki gıdalardan kaçınmaları söylenir: kırmızı etler, tereyağı ve margarin, peynir, tatlılar, kızartmalar ve abur cuburlar.

Ekstra: TLC Diyeti


Beşinci sıradan sonra ekstra bahsedilmesi gereken diyetlerden ilki olan TLC (Terapötik Yaşam Tarzı Değişiklikleri) diyetinde, insanların yüksek kolesterolü düşürmelerine yardımcı olması amaçlanmaktadır. Adaylar yağ tüketimini, özellikle de doymuş yağ tüketimini keserler. Ayrıca daha fazla lif tüketmeleri önerilir.

Ekstra: Volumetrics Diyeti


İkinci ekstra diyetimiz olan Volumetrics diyetini takip eden insanların, belirli miktarda gıdada bulunan kalori sayısı olan gıdaların enerji yoğunluğuna dikkat etmeleri söylenir. Düşük enerji yoğunluğu olan gıdalar daha fazla yiyecek için daha az kaloriye sahipken, yüksek enerji yoğunluğuna sahip gıdalar az miktarda yiyecek için çok kalori içerir.

kaynak

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir