İçeriğe geç →

2018’in en eğlenceli oyunları

Oyun dünyasının kalbinin attığı E3 oyun fuarı bu yıl da birbirinden önemli oyunlara ev sahipliği yaptı.Yine oyunlarla dopdolu, firmaların birbiriyle yarıştığı ve konferansların heyecanla takip edildiği bir E3 fuarını geride bıraktık. Konferanslar arasında içerik olarak Microsoft’un yıldızlaştığı, platforma özel oyunlar açısından Sony’nin göz doldurduğu ancak her halükarda oyuncuların kazançlı çıktığı fuarda Beyond Good & Evil 2, Control, Crackdown 3, Days Gone, Death Stranding, Devil May Cry 5, Doom Eternal, Fallout 76, Fire Emblem: Three Houses, Halo Infinite, Hitman 2, Just Cause 4, Kingdom Hearts III, Marvel’s Spider-Man, Pokémon: Let’s Go, Rage 2, Resident Evil 2 (Remake), Sekiro: Shadows Die Twice, Skull and Bones, Super Mario Party, Super Smash Bros. ve Wolfenstein: Youngblood gibi birçok oyun boy gösterdi. Bu oyunların tümünü gölgede bıraktığını düşündüğüm ve E3 2018’in en iyi 10 oyunu olarak belirlediğim yapımlarıysa hemen sıralamaya başlıyorum.

Anthem

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2019

Geçmişi 2014 yılına kadar dayansa da ilk olarak geçen yıl E3 fuarında tanıtılan Anthem, bu yıl Electronic Arts’ın en çok üzerine düştüğü yapım oldu. Mass Effect ve Dragon Age serilerinin yapımcısı BioWare tarafından geliştirilen oyun, ilk bakışta fazlasıyla Destiny’yi anımsatıyor. Kendilerine “Freelancer” adını veren karakterleri kontrol edeceğimiz açık dünya temalı bu oyunun türü ise “shooter” yönü ağır basan bir RPG olarak tanımlanabilir. Çıkış günü itibariyle online olarak arkadaşlarımızla oynayabileceğimiz Anthem’a ilerleyen dönemde PvP içeriği de eklenecek.

Assassin’s Creed Odyssey

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: 5 Ekim 2018

Serinin büyük hayranı olduğumu söyleyemem, hatta serinin tüm oyunlarına sahip olmama rağmen birini bile bitirmedim. Ne var ki Origins ile değişim sürecine giren seri, E3’te tanıtılan Odyssey ile çok daha dikkat çekici bir hal aldı. Antik Yunan dönemini konu alan yeni oyun, görselliği ve renk paleti ile göz dolduruyor. Oynanış mekanikleri serinin geleneklerini sürdürse de artık bir suikastçı değil, daha çok savaşçı rolündeyiz. Kadın (Kassandra) ya da erkek (Alexios) karakter seçerek oynayabileceğimiz oyunun seriye katacağı en büyük yenilikse diyalog sistemi olacak.

Cyberpunk 2077

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: Belli değil

Herkesin bu yılki fuarda tanıtılmasını en çok beklediği oyun Cyberpunk 2077 idi ve neyse ki beklentiler boşa çıkmadı. Microsoft konferansının tam bittiği sanılırken bir anda dev ekranlar hack’lendi, ekranda kodlar belirdi ve Cyberpunk 2077’nin ilk videosu yayına girdi. Konferans sonrası kapalı kapılar ardında oyunu oynama şansı bulanlar büyülenmiş şekilde görüşlerini aktarınca beklenti daha da yükseldi. Birinci şahıs kamera açısından oynanacak RPG türündeki oyun, özellikle Deus Ex ve tabii ki The Witcher 3 hayranlarını kendine hayran bırakacak gibi.

Dying Light 2

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: Belli değil

Bu yılki E3 fuarının belki de en büyük sürprizi Dying Light 2 oldu birçok kişi için. Aslında birkaç hafta önce Polonyalıbir internet sitesi bu duyurunun yapılabileceğine dair haber yapmıştı. Yine de halihazırda altı kişilik battle royale modu Dying Light: Bad Blood üzerinde çalışan yapımcılardan bu kadar hızlı bir giriş beklenmiyordu. Yeni oyunda yine aksiyona ve parkura doyacağız ama oyunun en önemli özelliği, oyun boyunca vereceğimiz kararların ve yapacağımız işbirliklerinin sadece gidişatı değil, oyunun dünyasını da şekillendirecek olması.

Forza Horizon 4

Platform: Windows 10, Xbox One | Çıkış Tarihi: 2 Ekim 2018

Çok büyük bir Forza Horizon serisi hayranı olarak bu yıl beni en çok mutlu eden duyurulardan biri Forza Horizon 4 oldu. Serinin üçüncü oyunu görsel açıdan muazzamdı ancak hikaye açısında bir o kadar zayıftı. Yine de saatler, günler, hatta haftalarca oynanabilecek içeriğe sahip olan oyunun ardından dördüncü oyun yine iddialı geliyor. Üstelik bu kez seride bir ilk yaşanacak ve sadece gece – gündüz dönüşümüne değil, mevsimlerin değişimine de tanık olacağız. Oyunun haritası Britanya’da yer alacak ve dört mevsim boyunca kıyasıya yarışacağız.

Gears of War 5

Platform: Windows 10, Xbox One | Çıkış Tarihi: 2019

Microsoft konferansında ekrana gelen Gears of War logosu sonrası büyük alkış koptu ama hemen ardından bir anda Funko Pop temalı mobil oyun Gears Pop belirince herkes şok oldu. Bunu takiben yayına giren tanıtım videosu ise XCOM benzeri strateji oyunu Gears Tactics’e aitti ve çıta biraz olsun yükseldi. İnsanlar ne olduğunu anlamaya çalışırken ekrana yansıyan Gears 5 (evet, oyunun ismi bu şekilde kısaltılmış) ise salonda büyük coşkuya vesile oldu. Yeni oyunla beraber seride ilk kez başrolde kadın bir karakter yer alacak ve Kait Diaz’ın hikayesi konu edilecek.

Ghost of Tsushima

Platform: PS4 | Çıkış Tarihi: Belli değil

Geçen yılki E3 fuarında duyurulan Ghost of Tsushima, bu yıl oynanış görüntüleriyle fuarda boy gösterdi. Oyuncuları 1274 yılı Japonya’sına götürecek olan oyunda Jin adlı samurayı kontrol ederek kılıç ve çelik ustalığı yeteneklerimizi sergileyeceğiz. Bunu yapma amacımızsa Tsushima Adası’nı ele geçiren Moğol ordusu karşısında hayatta kalmak. Oyunun görselliği ve atmosferi gerçekten büyüleyici görünüyor, umarım daha önce inFamous serisini geliştiren Sucker Punch Productions aynı başarıyı senaryo derinliği ve hikaye akışı konusunda da gösterir ve ortaya bir başyapıt çıkar.

Metro Exodus

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: 22 Şubat 2019

Rus yazar Dmitry Glukhovsky’nin Metro kitaplarından uyarlanan oyun serisinin üçüncü halkası uzun süredir bekleniyor. Daha önce oynanış görüntülerini izleme şansı bulduğumuz Metro Exodus bu yılki fuarda daha uzun süreli oynanış görüntüleriyle tanıtıldı. İlk oyunu 2033, ikinci oyunu ise 2034 yılında geçen seri bu kez bizi 2036 yılına götürecek. Nükleer felaketin üzerinden geçen çeyrek asıra rağmen hayatta kalan insanlar hala Moskova’daki metro tünellerinde yaşamaya mahkumlardır. Artyom olarak yeni oyundaki amacımızsa Doğu’da yeni bir yaşam arayışına girmek olacak.

The Division 2

Platform: PC, PS4, Xbox One | Çıkış Tarihi: 15 Mart 2019

Oyuncuların The Division’dan çok büyük beklentisi vardı, hatta bu beklentiler oyunun boyunu bir hayli aşmıştı. Yapımcılar da talebe tam anlamıyla karşılık veremeyince oyunun yükselişi gibi düşüşü de çok sağlam oldu. Şahsen oyuncuların genel eleştirilerine tam anlamıyla katılmasam da yapımcılar bu ses kulak vererek içerik olarak çok daha zengin bir oyun vaat ediyorlar. İlk oyunda karlı New York sokaklarında turlarken, The Division 2’de bu kez yeşilliğin hakim olduğu ancak harabeye dönen Washington’da yol alacağız. Özellikle oyunda raid sisteminin yer alacak olması heyecan verici.

The Last of Us, Part II

Platform: PS4 | Çıkış Tarihi: Belli değil

Hayatım boyunca oyun oynamış biri olarakbitirdiğimde ağladığım tek oyun The Last of Us olabilir. 15 saatlik oyun süresi boyunca çaresizliği, umutsuzluğu ve hayatta kalmanın zorluğunu sonuna kadar hissettiren oyunun ikinci perdesi için geri sayım sürüyor. E3’teki Sony konferansında muazzam bir sunumla gözler önüne serilen yeni oynanış sekansı, başroldeki Ellie’nin hem duygusal, hem de agresif yönünü daha iyi anlamamızı sağladı. Yeni oyunda yine kıt kaynaklarla mucizeler yaratacak ve hayatta kalmak için elimizden ne geliyorsa yapacağız.

[BONUS] Two Point Hospital

Platform: PC | Çıkış Tarihi: 2018

1997 yılında dönemin en sağlam stüdyolarından Bullfrog Productions tarafından geliştirilen Theme Hospital, bir hastane yönetimi oyunuydu ve içerdiği eğlenceli, absürt detaylarla beraber büyük beğeni toplamıştı. Benim gibi bu oyuna hayran olanları yıllar sonra heyecanlandıran yapımsa Two Point Hospital oldu. Theme Hospital yapımcılarının yer aldığı bir ekip tarafından hazırlanan oyun, E3 kapsamındaki PC Gaming Show konferansında yayımlanan oynanış görüntüleriyle özellikle benim gibiTheme Hospitalhayranlarını fazlasıyla umutlandırdı.

kaynak

Kategori: Genel

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir